Mszyce – sprawdź, jak skutecznie je zwalczyć!

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Każdy właściciel ogrodu wie, jak wiele pracy wymaga utrzymanie go w dobrym stanie. Efekty w postaci bujnych, zachwycających barwami roślin, zdecydowanie wynagradzają ten trud. Niestety, zagraża im cała gama szkodników, które potrafią być prawdziwym utrapieniem. Do najczęściej występujących zaliczane są mszyce. Sprawdź, jak z nimi walczyć.

Mszyce – charakterystyka

Mszyce należą do licznego rzędu pluskwiaków. W Polsce żyje aż 700 gatunków tych owadów, a wśród nich wyróżnić można mszycę burakową, ogórkową czy brzoskwiniową. Szkodniki te mogą żerować na większości gatunków roślin uprawianych w ogrodach, od drzew owocowych po krzewy. Najczęściej pojawiają się późnym latem i jesienią. Nie oznacza to jednak, że szkodniki te nie mogą zaatakować roślin już na początku sezonu.

Mszyce są niewielkimi owadami, o zróżnicowanej w zależności od gatunku barwie. Można wymienić tu osobniki białe, zielone lub czarne. Błoniaste skrzydła często są zredukowane, a na odwłoku można zaobserwować wyraźną segmentację. Te cechy pozwalają odróżnić mszyce od innych szkodników, co umożliwia wybór najlepszego sposobu na zwalczenie problemu.

Objawy występowania mszycy

Pożywieniem mszyc jest sok pochodzący z roślin – jest on pobierany za pomogą aparatu gryząco-ssącego. Po ich żerowaniu na liściach mogą pojawiać się niewielkie, jasne przebarwienia. Najczęściej ofiarą padają młode liście, pąki, a także kwiatostany. Zaatakowane części roślin deformują się, a te najmłodsze karłowacieją. Kolejnym, wyraźnym sygnałem, jest zaobserwowanie na roślinach charakterystycznej, lepkiej wydzieliny. Zauważenie tych objawów powinno skłonić właściciela ogrodu do podjęcia odpowiedniej interwencji. W przeciwnym razie mszyce mogą doprowadzić do znacznej degradacji wszystkich roślin.

Zwalczanie mszycy

Najczęściej stosowanym i najlepszym sposobem na zwalczenie mszyc jest wykonanie oprysków. Do tego doskonale sprawdzi się opryskiwacz ciśnieniowy od marki Cellfast. Urządzenie to przeznaczone jest do zraszania oraz pielęgnacji roślin środkami ochrony, a także płynnymi nawozami. Wygodny uchwyt dostosowuje się do dłoni, a jego ergonomiczna budowa nie wymaga użycia dużej siły. Co więcej, pojemność 1,5l pozwala na spryskanie dużego obszaru.

Opryskiwacz ciśnieniowy wyposażony jest w przeźroczysty zbiornik, dzięki czemu możliwe jest bieżące monitorowanie poziomu cieczy. Dzięki regulowanej dyszy urządzenie to można dopasować do własnych potrzeb. Mszyce bardzo często pojawiają się w trudno dostępnych miejscach, takich jak wysokie drzewa, jednak dodatkowa aluminiowa lanca umożliwia pracę w zakamarkach niedostępnych dla tradycyjnych opryskiwaczy. Specjalny obciążnik oraz rurka wykonana z elastycznego materiału pozwalają na użytkowanie opryskiwacza w każdej pozycji oraz przy minimalnej ilości płynu.

Mszyce należą do najczęściej występujących szkodników w Polskich ogrodach. Potrafią dokonać dużych zniszczeń, jednak regularna obserwacja roślin i szybka reakcja przy pomocy odpowiednich środków umożliwi skuteczne pozbycie się tych owadów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 2 =